Apple Vision Pro jsou tu. Stojí za to do nich investovat?
Dlouho očekávané Apple Vision Pro mají konečně své první majitele. Jaké jsou jejich reakce a stojí za to do brýlí s virtuální realitou investovat?
Před několika dny začal oficiální prodej nového produktu společnosti Apple a internet je plný osobních zkušeností a názorů prvních zákazníků. Jak si Apple Vision Pro na trhu stojí?
Baterie Vision Pro
Nejprve hardware. Jaké mínusy uživatelé našli? Headset Apple Vision Pro je dodáván v balení spolu s externí bateri. Nemá žádnou vestavěnou záložní baterii, headset na ni tedy musí být neustále napojený, jinak se okamžitě vypne.
Uživatelsky je to tedy poněkud nepohodlné a nepraktické, externí baterie je sice výškou a šířkou podobná iPhone 15 Pro, je však tlustší a skoro dvojnásobně těžší.
Další minus vidí uživatelé ve výdrži baterie. Když už se uživatel nemůže kvůli kabelu a powerbance volně a svobodně pohybovat, ocenil by alespoň super výdrž baterie. Ta ale není nijak závratná. Dle společnosti Apple baterie vydrží dvě hodiny konstantního používání a 2,5 při přehrávání 2D videa.
Dobrou zprávou ale je, že recenzentům prý baterie v různých případech vydržela ještě o půl hodiny navíc.
Displej a kvalita zobrazení
Displej Vision Pro je naprostý technologický zázrak a zatím ten nejlepší a nejjemnější, co kdy - nejen v brýlích, byl. Obrazovky tvoří dva MicroOLEDy, které dohromady mají 23 milionů pixelů a poskytnou tak maximálně jemný výsledný obraz. Díky tomu bez potíží přečtete i text v tom nejmenším okně.
Skvělé jsou i barvy a kontrast, které zajistí skutečně kvalitní kino. Ale i zde se po bližším prozkoumání najdou mouchy.
Mírná omezení má například reprodukovaný obraz. Displej brýlí nedokáže pojmout všechny barvy spektra, a tak obzvláště protože to máte přímo před očima, vnímáte i ty nejmenší odchylky. Obraz tedy ne vždy odpovídá realitě a vy si můžete uvědomovat, že sledujete zprostředkované video.
Další věcí je vnější displej. Ten má sloužit pro zobrazení očí uživatelova avatara, a udržovat tak alespoň pomyslný kontakt s okolím.
Skutečnost je ale údajně taková, že to působí spíše strašidelně, zvláštně a především zbytečně. Ve výsledku jsou oči kvůli nízkému jasu, lesku a dalším faktorům, sotva vidět. Recenzenti toto samozřejmě nenechávají bez povšimnutí a dodávají, že by se brýle bez tohoto displeje jednoduše obešly a byly by nejen lehčí, ale i levnější.
Umělé Persony
Videohovory, videokonference a FaceTime, to je standard dnešní doby, který mají brýle usnadnit. Nefunguje to ale jako s mobilem, který při takové komunikaci máte před sebou a snímá vás. Brýle máte na sobě, tudíž Apple přichází s Personou nebo chcete-li avatarem, kterého si velmi jednoduše vytvoříte. Postačí vzít brýle Vision Pro do ruky, namířit je na sebe a senzory provést několik skenů.
Tímto způsobem brýle vytvoří jakéhosi 3D virtuálního „vás“, který se pak pokouší o simulaci obličejové mimiky, pohybuje ústy i celou hlavou. To, na čem se ale většina recenzentů shoduje je, že výsledek není úplně šťastný a připomíná spíše vaši karikaturu či nedobře vygenerovaný obrázek z Midjourney.
Jako nultá generace ok
Apple šel po dlouhé době na trh s úplně prvním zcela novým produktem od vydání Apple Watch a skutečně zapůsobil. Drtivá většina recenzentů uznává, že jako nultá generace jsou brýle podle očekávání a stále je to něco víceméně neokoukaného a nového. Největší háček zatím tedy tkví ve vysoké ceně, která cílovou skupinu hodně zužuje.
Cena headsetu Apple Vision Pro začíná na 3 499 dolarech a je zatím k dispozici v USA. S rozšířením do dalších zemí se počítá během roku 2024. Už nyní je ale jasné, že i přes vyšší cenu půjde o silně nedostatkové zboží.
Připravila: Petra Sauerová
Foto: Apple